Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gmina Jasienica Rosielna

Unia Europejska

Szkoła z Orzechówki w Warszawie w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę"

Utworzono dnia 24.11.2021

W dniach 17, 18 i 19 listopada br. 38 uczniów klas VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi w Orzechówce wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie pojechali poznawać stolicę i jej historię. Wycieczka została zorganizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”, które jest częścią POLSKIEGO ŁADU.

DZIEŃ PIERWSZY

            Wycieczka rozpoczęła się we wczesnych godzinach porannych. Do Warszawy dotarliśmy bez większych problemów i około południa zaczęliśmy swoją trzydniową przygodę w stolicy. Zwiedzanie rozpoczęło się w  Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostało ono utworzone
w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania warszawskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć ponad 30 tys. eksponatów związanych z powstaniem warszawskim. Uczniów zaciekawiły kartki
z kalendarza, które opisywały wydarzenia z konkretnego dnia. Wielu wzięło kilka na pamiątkę. Przeżyciem było również wejście do bunkra lub przejście kanałami.

Kolejnym puntem w tym dniu było zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, na warszawskim Wilanowie, pod kopułą  Świątyni Opatrzności Bożej. Celem twórców Muzeum jest pokazanie życia i działalności Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Młodzież dzięki „historycznej podróży” przez najważniejsze wydarzenia związane z Wielkimi Polakami, mogła przypomnieć sobie wartości, którymi żyli oraz przesłania, które kierowali do narodu polskiego.

DZIEŃ DRUGI

            18 listopada na szczęście pogoda dopisywała. Dzień był bardzo intensywny. Wraz
z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacer od historycznego zespołu miasta z traktem królewskim. Zwiedziliśmy Wilanów, piękne ogrody królewskie, do których młodzież wróciła wieczorem, by podziwiać świetlne dekoracje i specjalny pokaz pt. „Królewski Ogród Światła”. Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Warto wspomnieć, że pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji.

            Kolejnym punktem w tym dniu był Cmentarz Powstańców Warszawy. Przed Pomnikiem „Polegli – Niepokonani” zapaliliśmy znicze. Cmentarz Powstańców Warszawy to miejsce pochówku największej liczby mieszkańców stolicy poległych i zamordowanych w czasie zrywu. Spoczywają tam szczątki 104 tys. osób, z czego 80 procent stanowią prochy cywilów.

DZIEŃ TRZECI

            W ostatnim dniu wycieczki zwiedziliśmy barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski, który od XVI wieku był siedzibą króla i Sejmu. W czasie II wojny światowej był doszczętnie zniszczony. Zamek odbudowano i w 1979 r. utworzono w nim muzeum. W 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
a w 1994 roku wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim
i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

            Na zakończenie byliśmy w Centrum Nauki Kopernik – największe centrum nauki
w Polsce. Miejsce wspierające rozwój kreatywności zwiedzających, dające możliwość przeprowadzania eksperymentów i rozwiązywania zagadek przyrodniczych.

            Dla wszystkich był to niezapomniany czas. Wszyscy uczestnicy wracali  do Orzechówki
z uśmiechami na twarzy, bogatsi o wspaniałe wspomnienia, sporo historycznych wiadomości
i ciekawych doświadczeń.  Każdy Polak powinien choć raz być w stolicy! My już byliśmy, co nie znaczy, że kiedyś tam nie wrócimy…

 

Renata Szymańska-Wnęk

Galeria

Utworzono dnia 24.11.2021, 09:44

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 7

W poprzednim tygodniu: 959

W tym miesiącu: 331

W poprzednim miesiącu: 4402

Wszystkich: 148946

Linki

Detektor burzy

Ostrzeżenie meteorologiczne

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Monitoring rzek

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Instytut Ochrony Środowiska