Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gmina Jasienica Rosielna

Unia Europejska

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w ZS w Orzechówce

Utworzono dnia 29.02.2024

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024 był okazją do przypomnienia, że edukacja wielojęzyczna usprawnia proces uczenia się, gdy język nauczania jest pierwszym językiem ucznia. Używanie języków ojczystych do nauki czytania i pisania oraz uczenia się stanowi solidny filar edukacji, a nauka w języku ojczystym ułatwia zrozumienie i interakcję, rozwija krytyczne myślenie oraz wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość narodową.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w ZS w Orzechówce był prawdziwym świętem języka polskiego. Nauczyciele poloniści wraz z panią bibliotekarką przygotowali wiele atrakcji dla uczniów, zwracając szczególną uwagę na piękno polskiej mowy i jej bogactwo.

Społeczność szkolną zgromadzoną na holu szkoły powitała Pani Dyrektor Ewa Niemiec, która przypomniała historię tego święta. Następnie uczniowie z klasy V zaprezentowali piosenkę pt. „Żółta żaba”, zawierającą mnóstwo wyrazów z trudnością ortograficzną i zachęcającą do nauki ortografii. Kolejnym punktem programu był turniej szkolny o tytuł Mistrza Języka Polskiego. Trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy IV-VIII rywalizowały rozwiązując różne zadania np. odczytując łamańce językowe, wskazując błędnie sformułowane przysłowia i zdania, zapisując wyrazy zapamiętane z odczytanego dyktanda. Zaszczytny tytuł Mistrza Języka Polskiego zdobyła klasa VII.

W dalszej części uroczystości uczniowie wcielili się w bohaterów lektur szkolnych. Przygotowali nie tylko piękne stroje, ale ćwiczyli również trudną sztukę autoprezentacji. Do naszej szkoły zawitały m.in.: wróżki, smoki, detektyw Pozytywka, Kajko i Kokosz, Scrooge i duchy z „Opowieści wigilijnej”, Alina i Balladyna, bohaterowie z „Małego Księcia”, bogowie olimpijscy, Thorin Dębowa Tarcza, Gollum i wiele innych postaci literackich.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył sie również Szkolny Konkurs Kaligraficzny o „Złote Pióro Dyrektora Szkoły”, który rozstrzygnięto w trakcie uroczystości. Uczniowie z klas I-III przepisywali wiersze ulubionych poetów, natomiast starsi wybierali teksty spośród antologii ks. Jana Twardowskiego. Zgłoszono 48 prac. Złote Pióro Dyrektora Szkoły otrzymały: Zuzanna Szmyd z kl. IV, Magdalena Magusiak z kl. IV oraz Julia Pazdro z kl. VIII.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie, wiedząc, że język polski zaliczany jest do grupy najtrudniejszych języków świata (przez gramatykę i szeleszczące głoski), tym bardziej będą go szanować i posługiwać się nim poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.

Małgorzata Masłyk

Galeria

Utworzono dnia 29.02.2024, 15:11

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1064

W poprzednim tygodniu: 1045

W tym miesiącu: 3304

W poprzednim miesiącu: 5141

Wszystkich: 166865

Linki

Detektor burzy

Ostrzeżenie meteorologiczne

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Monitoring rzek

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Instytut Ochrony Środowiska

Obrona cywilna