Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gmina Jasienica Rosielna

Unia Europejska

Oblicza naszej Małej Ojczyzny

Utworzono dnia 29.03.2023

Salę widowiskową w Urzędzie Gminy w Jasienicy Rosielnej w czwartkowy wieczór 23 marca wypełnili uczestnicy spotkania „Oblicza naszej Małej Ojczyzny. Celem wydarzenia było przybliżenie działalności kilku postaci związanych rodzinnie z przestrzenią i dziedzictwem kulturowym gminy.

Obecni najpierw obejrzeli wzruszający program artystyczny pt. „Ojczyzna – kraj, w którym wzrastamy” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Orzechówce. Młodzież została przygotowana przez Małgorzatę Glazer, Małgorzatę Nykiel i Małgorzatę Masłyk – zarazem autorkę scenariusza, a zaprezentowała bogaty w treść montaż recytacji, śpiewu i tańca.

Pierwszymi ukazanymi postaciami byli bracia – płk Franciszek Buczek (1894–1986) i mjr Stanisław Buczek (1915–1999) z Orzechówki, którzy m.in. w 1939 r. bronili Polski w wojnie z Niemcami, a później osiedliwszy się na emigracji w Londynie, kilkakrotnie odwiedzali rodzinną wieś i okazali się hojnymi fundatorami. Obydwaj oficerowie – emocjonalnie opisani przez ich siostrzenicę Henrykę Wojtowicz – zostali ukazani jako ofiarni patrioci, którzy całe dorosłe życie poświęcili Polsce i nie zapomnieli o miejscowości, z której pochodzili.

Istotna w dziedzictwie kulturowym Małej Ojczyzny dziedzina sztuki została poruszona poprzez pryzmat twórczości prof. dr. hab. Stanisława Tabisza (1956–2021) z Jasienicy Rosielnej, a scharakteryzował ją prezes zarządu i współzałożyciel Fundacji „Czarna Górka” Michał Tabisz. Opowiedział o swoim stryju jako o wybitnym artyście malarzu i grafiku,  członku kabaretu „Piwnica pod Baranami”, profesorze i rektorze Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autorze licznych wystaw i niezwykłych dzieł, a zarazem serdecznym, życzliwym człowieku, który ze środowiska rodzinnej ziemi czerpał siłę do życia i tworzenia.

Finałem wydarzenia stało się spotkanie autorskie kierownika Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. zw. dr. hab. Bogusława Doparta z Woli Jasienickiej, filologa polskiego i slawisty, historyka kultury, antropologa społecznego, krytyka literackiego i filmowego, publicysty i działacza społecznego, członka Polskiej Akademii Umiejętności. Rozmowa z autorem odwoływała się nie tylko do jego najświeższego tomu wysublimowanej poezji „Na powrót”, lecz dotyczyła także innych aspektów jego przesłania lirycznego, w tym opartego o piękno sztuki klasycznej i filozofii chrześcijańskiej, nieustanną atrakcyjność romantyzmu (nie tylko w Mickiewiczowskim ujęciu) i pełną optymizmu wiarę w poezję jako język przyszłości. Ukazanie piękna i znaczenia słowa pisanego i głoszonego również stanowiło nawiązanie do bogactwa Małej Ojczyzny.

Spotkanie pozwoliło licznie przybyłym uczestnikom na kilka chwil refleksji o dobru, o służbie na rzecz Polski i Małej Ojczyzny, a także o tym, co stanowi, kim i gdzie jesteśmy. Występujący goście na przykładach ukazanych osobowości kultury, mowy, sztuki i służby wykazali, jak ważne jest dobre kształtowanie odpowiedzialnego, kreatywnego człowieka, a zarazem świadomego obywatela.

Źródło: https://rbr.info.pl/?p=45023

Galeria

Utworzono dnia 29.03.2023, 07:52

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 870

W poprzednim tygodniu: 1064

W tym miesiącu: 4678

W poprzednim miesiącu: 4658

Wszystkich: 157951

Linki

Detektor burzy

Ostrzeżenie meteorologiczne

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Monitoring rzek

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Instytut Ochrony Środowiska

Obrona cywilna